دوران کارورزی یا اینترنی پزشکی و روش موفقیت یک انترن

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
اینترن پزشکی مدیتورها

کارورز پزشکی (Medical intern) اصطلاحی است که در برخی کشورها برای توصیف پزشک در آخرین دوره از آموزش دوره پزشکی عمومی یا کسی که این دوره را به اتمام رسانده و دارای مدرک پزشکی است، اما هنوز مجوز کامل برای تمرین پزشکی بدون نظارت را ندارد، استفاده می شود. در کشور های مختلف این دوره متفاوت است. در کشور ایران، دوره انترنی یک دوره 18 ماهه در پایان دوره آموزش پزشکی 7 ساله است که باید در بیمارستانهای آموزشی مرتبط با دانشگاه انجام شود. سپس ، دانشجویان پزشکی می توانند فارغ التحصیل شده و به طور مستقل به عنوان پزشک عمومی (MD) مشغول به کار شوند یا در آزمون تخصصی شرکت کرده و در رشته تخصصی مورد نظر خود ادامه تحصیل دهند. اگر تصمیم بگیرند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند ، ابتدا باید وظیفه اجباری (خدمت سربازی یا طرح اجباری) خود را برای یک دوره مشخص، در مناطق تحت نظارت که توسط وزارت بهداشت ایران به عنوان بخشی از تعهدات مربوط به این وزارتخانه به رسمیت شناخته شده است ، انجام دهند. دوره انترنی پزشکی برنامه ای را ارائه می دهد که در تمام تخصص های مهم و اساسی ، از جمله فوریت های پزشکی، طب داخلی ، زنان و زایمان ، کودکان ، جراحی ، پوست ، چشم ، گوش و حلق و بینی ، بیماری های عفونی و روانپزشکی انجام می شود.

دوران اینترنی پزشکی را بهتر بشناسیم!

در این مقاله شما می آموزید که

 • در دوران انترنی چه وظایفی بر عهده خواهید داشت؟
 • هدف از دوره کارورزی چه خواهد بود؟
 • چگونه از این دوران بهترین استفاده را داشته باشید؟
 • برای استفاده بهتر در این دوران چه کتاب هایی پیشنهاد می شود؟

وظایف دوران کارورزی پزشکی

علاوه بر وظایف تئوری که هر کارورز با آن مواجه است، از آن ها انتظار می رود انواع کارهای بالینی را نیز انجام دهید. این وظایف با نظارت استاد، پزشک متخصص ، پرستار یا دستیار پزشکی مستقر (بسته به وظیفه) و طبق استانداردهای بسیار خاص انجام می شود. وظایف بالینی دستیار پزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

وظایف دوران کارورزی پزشکی

 • حضور در درمانگاه‌های آموزشی و آماده سازی بیماران برای انجام معاینه

این وظیفه ممکن است شامل همراهی بیماران به اتاق معاینه، گرفتن و ثبت علائم حیاتی بیمار و گرفتن تاریخچه پزشکی، توضیح کلی از روش معاینه پزشک باشد. کارورزان معمولاً بعد از خروج بیمار، تمیز کردن و آماده سازی اتاق های معاینه را انجام می دهند.

 • وظایف آزمایشگاهی

در بسیاری موارد، کارورزان ملزم به جمع آوری و رسیدگی به نمونه ها برای آزمایش پاتولوژیک و همچنین نمونه‌گیری خون هستند.

 • گرفتن شرح حال انترنی از بیماران بستری شده در بخش‌ها و گذاشتن نت بصورت روزانه

کارورزان موظف هستند که شرح حال بیماران بستری شده در بخش را در زمان بستری بیمارن انجام داده و هر روز وضع بهبودی بیماران (Progress Note) را یادداشت کنند.

سایر وطایف اینترن ها شامل موارد زیر می باشد:

 • شرکت در جلسات گزارش صبحگاهی و ارائه شرح‌حال بیماران
 • انجام اقدامات اولیه تشخیصی و درمانی در بخش‌ها شامل سوندگذاری، قرار دادن لوله معده (NGTube) و شستشوی معده و…
 • حضور در بخش‌های بستری و پیگیری اقدامات درمانی و تشخیصی بیماران
 • نوشتن خلاصه پرونده بیماران
 • حضور در کشیک‌های اورژانس

حضور در بخش‌های بستری و پیگیری اقدامات درمانی و تشخیصی بیماران

 

هدف از دوره انترنی یا کارورزی پزشکی

دوره انترنی در پزشکی با هدف ارائه مهارت های ذهنی ، شناختی و فنی مورد نیاز پزشکان در ارائه خدمات درمانی حرفه ای به بیماران است. این دوره به کارورزان فرصت می دهد تا مهارت های ارتباط با بیمار را که در حوزه پزشکی بسیار مهم است یاد بگیرند و تمرین کنند. شما به عنوان یک اینترن، باید بتوانید درمان مناسب و مؤثر را برای بیماران ارائه دهید. هدف اصلی شما اطمینان از انجام معاینه دقیق و تشخیص بر اساس شرح حال و آموخته های مناسب با استفاده از پزشکی مبتنی بر شواهد (Evidence Base Medicine) است. اینترن ها باید در موقعیت هایی که نیاز به تخصص بیشتری دارند در رفرنس های بالینی سرچ کنند و برای دستیابی به تصمیمات بهتر، با سایر پزشکان مشورت کنند. توجه به این نکته ضروری است که در برخورد با هر بیمار باید به ویژه های منحصر به فرد وی توجه داشت و از انجام مداخلات یکسان و عمومی برای همه بیماران خودداری کرد.

– صلاحیت بالینی

صلاحیت بالینی اینترن ها را قادر می سازد از روشهای استدلال بالینی برای درک داده ها برای تهیه یک برنامه مدیریت بالینی استفاده کنند. اینترن ها برای دستیابی به صلاحیت بالینی، باید رویکرد مراقبت از بیمار را بررسی و تحلیل کنند. در این دوره علاوه بر تمرین های عملی (Practice) نیاز است که شواهد علمی و تئوری را بطور مداوم مرور کنند.

– درک و پاسخ

دوران انترنی مهارت های فردی و فرصت های پیشرفت زیادی را به کارورزان ارائه می دهد. این دوره اینترن ها را قادر می سازد تا بتوانند علائم بیمار را تحلیل کرده و بهترین راه برای حل مشکل را بدست آورند. به عنوان مثال ، تصمیمات سریع و دقیق به ویژه در مواقع اضطراری لازم است. اینترن باید درک درستی از مشکلات مختلفی که بیماران با آن روبرو است را به دست آورد تا بتواند سریع تصمیمات صحیحی بگیرد. این امر بسیار حیاتی است زیرا برخی از مشکلات پزشکی به تصمیماتی سریع نیاز دارند به خصوص هنگامی که زندگی یک بیمار در معرض خطر باشد.

– تبادل اطلاعات مؤثر

یکی دیگر از اهداف دوره انترنی پزشکی، آماده کردن اینترن ها به مهارتهای ارتباطی مناسب در محیط پزشکی است. به عنوان کارورز، باید بتواند با مشکلات بیماران و خانواده ی آنها ارتباط موثر داشته باشید. بطورکلی یک اینترن در دوره انترنی خود باید با پزشکان ، سایر متخصصان و کارمندان مراکز بهداشتی درمانی با هدف برقراری مراقبت و حفظ امنیت بیمار ارتباط موثر برقرار کند. ارتباطات مؤثر همچنین آن ها را قادر می سازد تا با اضطراب بیماران مقابله کنند و دلسوزی و همدلی را به تصویر بکشند.

هدف از دوره کارورزی پزشکی

 

6 راه برای موفق شدن در دوره انترنی

در این قسمت به بررسی 6 نکته طلایی برای استفاده هر چه بهتر از دوره انترنی خواهیم پرداخت. با فرض اینکه شما تازه انترنی پزشکی را شروع کردید این نکات به شما کمک می کند تا انترنی یکی از بهترین دوران پزشکی شما باشد.

1- انتظار خود را برای خود تعیین کنید!

پزشکانی که تجربه خوبی از دوره انترنی دارد از همان ابتدا می دانستند که از این دوران چه می خواهند. این سالهای آخر تنها سالهایی هستند که در آن آزادی و استقلال بیشتری نسبت به تحصیلات خود دارید و همچنین منابع بسیار خوبی برای دنبال کردن هر آنچه می خواهید یاد بگیرید وجود دارد (که در پایین به شرح برخی پرداخته ایم). یادگیری های زیادی در این دوره ایجاد می شود، بخصوص اگر شما همگام با برنامه تئوری خود “دانشگاهی” گام بردارید. بسیاری از اتند های موفق توصیه می کنند لیستی از چیزهایی را که می خواهید بیاموزید تهیه کنید. این لیست باید شامل مواردی باشد از بیماریهایی که می خواهید ببینید / درمان کنید ، برخوردی (approach) که می خواهید انجام دهید و آزمایش هایی که لازم است بنویسید. در نهایت اینکه شما بعنوان یک اینترن ممکن است بیشتر بیماری های شایع (مثلاً CHF یا COPD) را ببینید و آن ها را معالجه کنید. خواهید دید موارد بسیاری بر بیماری هایی که شما می بینید تاثیر می گذارند (اطلاعات دموگرافیک (جمعیت شناختی) ، اقتصادی – اجتماعی ، سرویس دهی بیمارستان شما ، در دسترس بودن پزشکان مشاوره و غیره). لیست کردن تمام انتظاراتی که شما از خودتان دارید به شما این اطمینان را می دهد که در این دوران آموزش بیشتری دریافت کنید.

2- از همه جنبه ها مراقبت از بیمار خود را بخونید!

هرچند که هیچ چیز به اندازه مطالعه کردن برای پیشرفت کردن در دوران پزشکی موثر نیست اما این امر در دوران انترنی، باتوجه به مدت زمان کم و انرژی محدودی که دارید، دشوار است. برخورد شما با بیماران فرصتی برای شناسایی نقاط ضعف در دانش شما در مراقبت از بیماران است. نکاتی که شما معمولاً با توجه به آن ها می توانید نقاط ضعف خود را پیدا کنید عبارتند از: وقتی از پرستار جهت مسیر معالجه کردن را می پرسید، کد خوردن بیمار و انجام احیاء قلبی ریوی (CPR) و آموزشی که به بیمار در حضور دیگران می دهید. هرچیزی را که نمی دانید مشخص کنید ، چون باید آن را به لیست خواندن خود اضافه کنید.

مطالعه کردن باتوجه به کیس به شما امکان می دهد، دید بالینی شما زیاد شود. هرچه بیشتر بیماران نسبت به ارائه مراقبت های پزشکی از شما تقاضا می کنند، توانایی شما در تهیه مراقبت از بیماران بیشتر و این به موفقیت شما به عنوان پزشک کمک خواهد کرد. هنگامی که در آموزش پزشکی خود عمیق تر می شوید، متوجه می شوید که می توانید در مورد هر بیمار فرصت یادگیری خود را گسترش دهید.

3- تا می توانید مریض ببینید و آن ها را تحت مراقبت قرار دهید!

پروفسور ایروینگ وایسمن استاد دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد می گوید: “من به عنوان کسی که اکنون کارورزان و رزیدنت ها را سرپرستی می کنم، بسیار نگران هستم وقتی می شنوم کارورزی به من می گوید بیمار را دنبال نمی کنم زیرا آنها به این پرونده اختصاص نیافته اند. هر بیمار یک فرصت برای یادگیری این است که چگونه از بیماران مراقیت کنید. به شما توصیه می کنم تا آنجا که می توانید بیماران را دنبال کنید”.

4- سایر مشاغل پزشک بودن را بیاموزید!

توجه داشته باشید که بسیاری از وظایف پزشکان فراتر از مراقبت از بیماران است. اکثر این وظایف در دانشکده پزشکی به شما آموزش داده نشده است و برخی از آنها حتی در رزیدنتی نیز به شما آموزش داده نمی شود (حداقل به طور رسمی). احتمالاً از شما خواسته نمی شود که به عنوان کارورز این وظایف را انجام دهید ، اما اگر می خواهید یک پزشک یا بعدا یک رزیدنت موفق باشید، باید با سایر مشاغل هم آشنا شوید! پیشنهاد می شود که هر اینترن حداقل یک دیدکلی از مشاغل مرتبط با کامپیوتر و صنعت داشته باشد.

5- با پرستاران و کارمندان بیمارستان روابط خوبی برقرار کنید!

انترنی دوره نسبتا دشواری است. شما به تمام پشتیبانی هایی که می توانید از اطرافیان بدست آورید نیاز دارید. با این حال ، متداول ترین پشتیبانی که می توانید دریافت کنید از کارمندان و پرستاران است. در این دوران ، شما میتوانید دلگرمی و پشتیبانی ذهنی قابل توجهی از کارمندان ، پرستاران و حتی کارکنان غیر بالینی مانند سرایداران بیمارستان دریافت کنید. اینکه فقط و فقط با پزشکان و همدوره ای های خود در ارتباط باشید، به شما کمک نمی کند تعادل بین یادگیری های بالینی و غیر بالینی پیدا کنید. سایر کارمندان بیمارستان می توانند یادگیری های شما را متعادل کنند و اطلاعات بیشتری خارج از حوزه پزشکی به شما اضافه کنند. ممکن است به عنوان پزشک، برایتان بسیار ناخوشایند باشد که خیلی وقتتان را با دیگران تقسیم کنید، به ویژه اگر فکر کنید اینکار باعث می شود تا ضعیف به نظر برسید اما باید بدانید سایر کارمندان نیز می توانند مبارزات واقعی ، نگرانی ها و بهترین لحظه های خود را با شما به اشتراک گذاشته و تأثیر زیادی روی شما بگذارند. این موضوع را ذر نظر داشته باشید که همه کارکنان در بیمارستان در مراقبت از بیمار یکپارچه هستند و آنها اولین و آخرین کسانی هستند که با بیماران تعامل دارند و بیشتر از هر پزشکی می توانند با بیماران زمان بگذرانند.

6 راه برای موفق شدن در دوران اینترنی

6- اینجا همان جایی ست که شما می خواهید باشید!

به نظر می رسد این یادآوری احمقانه است. با این حال بسیاری از ما فراموش می کنیم که ابن ها همان چیزهایی هستند که می خواستیم و به طور جدی این مسیر را دنبال می کردیم. اشتباه نکنید! این مکان کاملاً شگفت انگیز است. شما این شانس را دارید که در این شغل خودتان را پرورش دهید. با این حال ، این موهبت در دامان شما نخواهد افتاد. شما باید خود را به آنچه می خواهید تبدیل کنید. بسیاری از دانشجویان که وارد دوره کارورزی می شوند، انتظار دارند گفته شود که تمام وقت چه کاری انجام دهند. این موضوع طبیعی است؛ به عنوان یک دانشجو، شما عادت داشتید که راهنمایی بگیرید. هیچ کس واقعاً شما را برای اینکار آماده نکرده است. این آمادگی عمدتا روانشناختی است. مهارتهای واقعی مورد نیاز برای یک رهبری خودمحور را می توان با گذشت زمان فرا گرفت. شما باید خود را از نظر روانشناختی برای این کار آماده کنید.

پزشک شدن مسئولیت بسیار سنگینی است، اما وقتی خود را به طور صمیمانه در هویت جدید خود قرار دهید ، بسیار لذت بخش ، هیجان انگیز و حتی سرگرم کننده است. اشتباه نکنید! این یک کار نیست؛ مشاغل این سطح از مسئولیت را ندارند. این یک تعهد برای مراقبت از افراد زنده و محافظت از طول و کیفیت زندگی آنها به بهترین شکل ممکن در هر زمان است.

کتاب هایی که به موفقیت شما در دوره انترنی کمک می کند

مجموعه علمی پژوهشی مدیتورها به همه ی اینترن ها توصیه می کند تا کتاب های زیر را در کنار های رفرنس های اصلی برای یادگیری بهتر اصول بالینی مطالعه کنند:

 • اورژانس‌های طب داخلی ، ناشران: شهرآب، آینده‌سازان
 • راهنمای جامع نسخه نویسی برای پزشکان، دکتر محسن رجب نیا چناری
 • تفسیر تصاویر اشعه X شکم برای دانشجویان پزشکی، ناشران: طبیب، تیمورزاده
 • تفسیر آسان ABG گازهای خونی شریانی مترجم دکتر مهدی جمالی نظر
 • صفرتا صد تفسیر گرافی قفسه سینه (تفسیر خودمانی قفسه سینه)، انتشارات جامع نگر
 • نسخه نویسی بیماری های شایع ، انتشارات : ارجمند

 

نسخه نویسی بیماری های شایع ، انتشارات : ارجمند  راهنمای جامع نسخه نویسی برای پزشکان، دکتر محسن رجب نیا چناری صفرتا صد تفسیر گرافی قفسه سینه (تفسیر خودمانی قفسه سینه)، انتشارات جامع نگر  تفسیر آسان ABG گازهای خونی شریانی مترجم دکتر مهدی جمالی نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *