نگارش پروپوزال و پایان نامه

بعضی از دانشجویان در رشته های مختلف علوم پزشکی بر این باورند که پروسه نگارش پروپوزال (Proposal) و پایان نامه یکی از سخت ترین مراحل برای اتمام دوره ی دانشجویی است. همچنین رزیدنت ها و اینترن های محترم نیز با توجه به اینکه در دوره ی حساسی از زندگی خود قرار دارند معمولا زمان و تمرکز کافی جهت انجام این مرحله را خود به تنهایی ندارند بنابراین معمولا یا این پروسه را به سختی به سرانجام می رسانند یا به فرد دیگری می سپارند.

با استفاده از پنل حرفه ای مدیتورها برای اولین بار در ایران شما این امکان را دارید تا مرحله به مرحله از ثبت سفارش انجام آن و تا پایان سفارش را مشاهده و هدایت کنید و نیز امکان گفتگو و ثبت درخواست پشتیبانی بصورت کاملا حرفه ای در اختیار شما قرار گرفته است. شما میتوانید به راحتی در قسمت ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه، سفارش خود را ثبت کنید و منتظر بررسی تیم مدیتورها باشید.

روند دفاع از پروپوزال و پایان نامه

معمولا بعد از اینکه دانشجو با در نظر گرفتن علاقه خود به یک موضوع خاص در رشته های علوم پزشکی از استاد مرتبط با آن موضوع عنوان نهایی را گرفت باید فرم تصویب عنوان را کامل کرده و به قسمت پژوهشی دانشگاه تحویل دهد، پس از آن لازم است تا فرم پروپوزال که شامل بیان مسئله، بررسی متون، اهداف، فرضیات و روش اجرای طرح پژوهشی می باشد تکمیل شده و دانشجو از پروپوزال خود دفاع می کند (البته دیده شده است که این روند در دانشگاه ها و رشته های مختلف علوم پزشکی کمی متفاوت است). بعد از دفاع از پروپوزال و قبول شدن عنوان توسط اساتید و داوران حاضر در جلسه، دانشجو با توجه به اهداف پژوهشی خود و متغیرهای مطالعه به جمع آوری داده ها (Data) می پردازد. لازم به ذکر است که هر دانشجو موظف است تا با کمک استاد راهنمای خود در مدت زمان تعیین شده (که معمولا حداقل یک سال می باشد) داده ها را جمع آوری کرده و برای کار آنالیز آماری به مشاور آماری طرح تصویب شده تحویل دهد. بعد از جمع آوری دیتا و گردآوری مطالب و تکمیل فصول پایان نامه درصورت تایید استاد راهنما دانشجو می تواند وقت دفاع بگیرد و در زمان تعیین شده از پایان نامه خود دفاع کند (البته گاهی در بعضی از دانشگاه ها تایید استاد راهنما کافی بوده و نیازی به دفاع از پایان نامه نیست).

شیوه گرفتن بهترین نمره در دفاع از پایان نامه

دانشگاه های علوم پزشکی در کشور ایران با توجه به اصول و قواعدی که تنظیم کرده اند و معمولا هر چند سال یکبار تغییر می کند؛ سیستم خاصی را برای نگارش پروپوزال و پایان نامه تا زمان دفاع دانشجو ارائه داده اند. معمولا برای نگارش پایان نامه ۵ فصل مجزا وجود دارد که در هر فصل اهداف اختصاصی طرح با کمک رفرنس های گذشته و نتایج تهیه شده بطور مفصل شرح داده خواهد شد و در نهایت نتایج پایان نامه و مقایسه آن با مطالعات مختلف آورده می شود.

اصول نگارش پروپوزال و پایان نامه در دانشگاه های مختلف متفاوت است و هر دانشگاهی دستورالعمل نگارش مربوط به خود را دارد. دانشجو باید در حین انجام پایان نامه خود به دستورالعمل نگارش دقت کند و فصول پایان نامه را باتوجه به آن تنظیم نماید. برای مثال در برخی از دستورالعمل ها نیاز به بررسی کلی عنوان تحت عنوان کلیات نیست و فقط نوشتن یک بیان مسئله از عنوان کفایت می کند اما در برخی از دستورالعمل ها تاکید به نوشتن کلیات حتی با ذکر تعداد صفحات شده است. در بعضی دیگر از دستورالعمل ها ذکر شده که پایان نامه چهار فصل داشته باشد اما در برخی دیگر پنج فصل در نظر گرفته شده است. شیوه تنظیم نمودارها و جداول، فونت هر قسمت، شیوه تنظیم رفرنس ها، شیوه نگارش چکیده و بسیاری موارد دیگر در پایان نامه های مختلف متفاوت است که لازم است کسی که پایان نامه را می نویسد توجه کافی به آن داشته باشد تا این روند به بهترین شکل انجام شود.

مرحله آخر که معمولا در دانشگاه های مختلف اختیاری است شامل نگارش مقاله یا استخراج آن از پایان نامه نوشته شده و سابمیت (submit) در یک مجله (Journal) معتبر (که در بلک لیست وزارت بهداشت نباشد) است. در این مرحله معمولا زمان زیادی تا گرفتن اکسپت صرف خواهد شد بنابراین لازم است که دانشجوی محترم مدتی قبل از دفاع از پایان نامه خود آن را به مقاله تبدیل کرده باشد یا نگارش مقاله خود را همزمان با نگارش پایان نامه انجام بدهد و در یک ژورنال معتبر سابمیت کند تا قبل از دفاع از پایان نامه اکسپت را به کمیته پژوهشی تحویل داده و حداکثر نمره ی دفاع را کسب کند. معمولا هر دانشجو برای گرفتن نمره ی عالی (۲۰) از داوران حاضر در جلسه دفاع لازم است که تا قبل از دفاع پایان نامه، آن را به مقاله تبدیل و از یک مجله معتبر نامه اکسپت (acceptance letter) جهت چاپ آن مقاله را گرفته باشد. لازم به ذکر است که معمولا بسیاری از مجله های معتبر از نظر وزارت بهداشت که در کوتاه ترین زمان (۳ تا ۶ ماه) داوری (peer review) می کنند؛ مقاله را انگلیسی و تنظیم شده با اصول خاص درج شده در وبسایت می خواهند بنابراین در اکثر موارد لازم است که مقاله به انگلیسی ترجمه شود یا در بهترین حالت همزمان با نگارش پایان نامه، نگارش مقاله هم به انگلیسی تنظیم شود. بررسی مقاله از این بابت گاهی سخت و زمانبر است.

سرچ برای پیدا کردن مجله

شیاد های پژوهشی

گزارش های مختلف نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان به علت نداشتن آگاهی کافی، پایان نامه یا مقاله خود را به دست عده ای شیاد می سپارند که این افراد با انتشار مقاله آن ها در مجله های نامعتبر و جعلی از نظر وزارت بهداشت، نه تنها هزینه زیادی را از دانشجو گرفته بلکه باعث بی آبرویی و بی اعتباری او در جامعه پژوهشی می شوند. در وبسایت رسمی مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لیست بیش از ۲۰۰۰ مجله جعلی و فیک قرار داده شده است که توجه به این لیست در انتخاب ژورنال بسیار حائز اهمیت است. بنابراین مشورت گرفتن از افراد مجرب و خبره در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

برنامه وبسایت جامع مدیتورها برای حمایت از دانشجویان

 

کادر پژوهشی مدیتورها بعنوان جامع ترین وبسایت ارائه دهنده خدمات پژوهشی، می تواند از زمان گرفتن عنوان تا لحظه ی دفاع از پایان نامه و چاپ مقاله؛ همگام و همراه با تمام دانشجویان در رشته های علوم پزشکی باشد. مدیتورها با در اختیار داشتن کادری مجرب و حرفه ای که سال ها باتوجه به علاقه فراوانی که به پژوهش داشته اند در این زمینه کسب تجربه کرده اند؛ می تواند این گام را برای دانشجو ساده تر کرده و در این مسیر راهنمایی های لازم را به دانشجو داشته باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه شامل:

-دانشجویان مجربی است که می توانند پروپوزال و پایان نامه شما را در بهترین کیفیت و کوتاه ترین زمان بنویسند؛

– آماریست های متخصصی است که کار آنالیز دیتای شما را انجام می دهند؛

– افرادی متخصص در نگارش مقاله است که همزمان با انجام پایان نامه مقاله شما را به انگلیسی یا فارسی می نویسند یا بعد از نگارش پایان نامه مقاله شما را از پایان نامه استخراج می کنند؛

– اپیدمیولوژیست ها و دانشجویان فارغ التحصیل از بهترین دانشگاه های کشور و نویسندگان ارشدی است که پایان نامه نهایی را ارزیابی می کنند؛

– مترجمین حرفه ای از داخل و خارج از کشور است که مقاله شما را به انگلیسی ترجمه می کنند

– مشاورین ارشدی است که بعد از بررسی مقاله شما، با توجه به آشنایی کامل قبلی با روند مجله های معتبر به شما مشاوره می دهند و در سابمیت مقاله به شما کمک می کنند و تا زمان گرفتن نامه اکسپت شما را همراهی می کنند.

تخفیف برای دانشجویان

 

گاهی برخی از دانشجویان بعلت داشتن مهارت کافی در یک زمینه یا داشتن وقت کافی در انجام یک مرحله نیازی به انجام آن توسط کادر مجرب مدیتورها ندارند؛ بنابراین مدیتورها با درنظر گرفتن این نیاز شما مراحل ذکر شده را به تفکیک در دسترس تمام دانشجویان در رشته های مختلف علوم پزشکی ارائه داده است تا درصورتی که شخصی نیازی به انجام یکی از آن ها نداشت بتواند از خدمات دیگر به راحتی بهره ببرد. شما می توانید با استفاده از پنل تخصصی مدیتورها خدمات مورد نظر خود را انتخاب و سفارش خود را ثبت نمایید. مدیتورها در کوتاه ترین زمان به شما سفارش شما را در مرحله اجرا در خواهد آورد و وضعیت سفارش شما را در هر زمان به اطلاع می رساند. همچنین مدیتورها یک فرصت طلایی برای دانشجویان درنظر گرفته است بشکلی که در زمان های مختلف با قرار دادن Meditorha در قسمت معرف در پنل کاربری می توانند از تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصدی از هزینه کل برخوردار شوند.

روند ثبت سفارش پروپوزال در مجموعه پژوهشی مدیتورها

…….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا