چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه اي برخوردار است و میتوان گفت که همه پبشرفت هاي علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژي و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله پژوهشی است و محققی در صحنه تولید وانتشار علمی موفق است که بتواند نتایج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ برساند. از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی براي چاپ مقالات علمی میباشد، در اینجا سعی شده است که به بررسی روش هاي صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود. مجموعه علمی و پژوهشی مدیتورها در همکاری با بیش از 100 پژوهشگر برتر و برپایه اصول نگارشی AMA و آشنا با گاید لاین های معتبرترین ژورنال های پزشکی جهان در زمینه نگارش مقاله و استخراج مقاله از پایان نامه در علوم پزشکی به ارائه خدمات می پردازد. شما می توانید اطلاعات تکمیلی شامل حدود هزینه و قیمت و … را در پنل کاربری مدیتورها ببینید.

اجزای اصلی در یک مقاله پژوهشی

به طور کلی هر مقاله پژوهشی شامل اجزاي اصلی زیر است:

عنوان مقاله

اولین بخش یک مقاله عنوان است که باید اشتراکاتی با موضوع اصلی تحقیق داشته باشد و به شکلی جذاب جمله بندي شده باشد. نکات زیر در انتخاب عنوان مقاله قابل توجه هستند:

2) عنوان مقاله حتی الامکان باید دقیق و رسا بوده و از به کار بردن اصطلاحات نا آشنا یا اختصاري خودداري شود.

3) عنوان مقاله حتی الامکان باید جمله خاصی باشد که نکات اصلی و عمده موضوع را در بر داشته باشد.

4) به طور معمول (نه همیشه) و در نام گذاري اکثر تحقیق ها این نکات در نظر گرفته می شود:

چه چیزي را میخواهیم بررسی کنیم، در چه جامعه اي، در کجا و در چه زمانی. مثلا عنوان یک مقاله میتواند این باشد: بررسی رابطه سطح سواد مادران و تغذیه کودکان در شهر تهران سال 1386 باشد.

5) عنوان باید فاقد “پیش داوری” باشد. به عنوان مثال انتخاب این عنوان برای یک مقاله مناسب به نظر نمی رسد: بررسی علل بی علاقگی رانندگان نسبت به بستن کمربند ایمنی!

6) اگر کلماتی در توصیف ویژگی مطالعه شما نقش کلیدي دارند حتما در عنوان خود آن را بگنجانید. مثل مطالعه آینده نگر مطالعه دوسویه کور یا مطالعه تصادفی شده

7) هیچ گاه نباید در عنوان مقاله نتیجه پژوهش را به صورت ثابت شده ذکر نمود.

مقدمه مقاله
نویسندگان و آدرس ها

اسامی نویسندگان و همکارانی که در مطالعه شرکت داشته اند باید بطور کامل ذکر شود. همچنین نویسنده اصلی که مسئول ارتباط با خوانندگان است باید مشخص شده و آدرس کامل و شماره تلفن وي در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

چکیده تحقیق

چکیده پس از عنوان بیشتر از سایر بخشهاي یک مقاله خوانده میشود و در چکیده قسمت هاي مختلف مقاله شامل مقدمه، اهداف، روشها و نتایج تحقیق بصورت خلاصه ذکر می شود. متن بسیاري از مقاله ها به طور کامل در دسترس ما نیست و گاهی فرصت براي خواندن تمام مقاله نداریم و از این رو چکیده مقاله اهمیت زیادي دارد. در اکثر مجلات تعداد کلمات چکیده 150 تا 250 کلمه محدود است.

واژگان کلیدي

چند واژه کلیدي که از اهمیت زیادي در مطالعه برخوردارند، در این قسمت ذکر می شود. ضمن این که با ذکر واژه هاي کلیدي در سایت هاي علمی می توان به دنبال مقاله نیز گشت. به طور معمول تعداد این واژه ها حدود 5-6 کلمه درنظر گرفته می شود. برای بررسی هرچه بهتر واژگان کلیدی هر مطالعه بهتر است از قسمت MeSH در پابمد کمک گرفته شود.

مقدمه

مقدمه یک مقاله پژوهشی ضمن بیان مسئله و تشریح موضوع به آن مسئله پاسخ می دهد که ارزش مطالعه حاضر براي انجام آن چه بوده است. در حقیقت با مطالعه مقدمه یک مقاله پژوهشی، خواننده با مسئله تحقیق آشنا شده و ضرورت انجام پژوهش را درك میکند. متن مقدمه باید روان باشد و حتی الامکان به صورت خلاصه و حداکثر در 2 صفحه تایپ شود. در پاراگراف دوم مقدمه ادبیات تحقیق یا مبانی نظري آورده می شود که به تشریح مفاهیم، تعاریف و تاریخچه موضوع تحقیق می پردازد. نویسنده مقاله باید بر ادبیات تحقیق مسلط بوده و مبانی نظري موضوع تحقیق خود را به طور مختصر ولی کاربردي بیان نماید. مبانی نظري تحقیق باید با استناد و ارجاع علمی آورده شود. یک مقاله خوب باید بخش مبانی نظري قابل قبولی داشته باشد.

چگونه بفهمیم ژونال چه ایندکسی دارد
روش تحقیق

در این قسمت از مقاله چگونگی و روش انجام پژوهش توضیح داده می شود. همچنین نمونه هاي مورد بررسی، چگونگی نمونه گیري، جامعه هدف، مراحل اجرائی پژوهش و نحوه تجزیه و تحلیل داده ها ذکر می شود. در این قسمت در مورد تغییر بیشتر بحث شده و روش اندازه گیري و میزان دقت و چگونگی کنترل آنها بیان می شود.

یافته هاي تحقیق

در این قسمت نتایج بدست آمده از پژوهش ذکر می شود. نتایجی کلیدي مطالعه باید با کلمات روان و دقیق و بدون بزرگ نمایی ذکر شود. از روشهاي مختلفی براي ارائه نتایج استفاده می شود. استفاده از اعداد، جداول و نمودارها کمک ارزنده اي به ارائه مطلب بطور ساده تر می نماید اما لازم است داده هاي جداول و نمودارها به طور کامل تشریح شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. در مواردي که از روش ها و آزمون هاي آماري براي بررسی نتایج و تحلیل داده ها استفاده شده باشد، باید نوع آن نیز ذکر شود.

بحث و نتیجه گیري

در این قسمت به تفسیر نتایج ارائه شده می پردازیم. همچنین می توان به مقایسه نتایج به دست آمده از مطالعه حاضر با نتایج سایر مطالعه ها پرداخت و با توجه به مجموعه شواهد نتیجه گیري نمود. در صورت لزوم می توان پیشنهادهایی براي انجام مطالعات بهتر و کامل تر در آینده ارائه داد.

فهرست منابع

در پایان لازم است کلیه منابعی که در تحقیق مورد استفاده قرار گرفته اند، به شیوه اي مطلوب ذکر شوند. شیوه نگارش منابع در نشریات مختلف متفاوت است و بهتر است از راهنمایی این نشریات و شرایط نگارش مقالات کمک بگیریم. بهتر است از نرم افزار های رفرنس دهی که رایج ترین آن ها EndNote است استفاده کنیم.

 

پنل کاربری مدیتورها

ورود به پنل ثبت سفارش

مدیتورها جامع ترین وبسایت علوم پزشکی در ارائه ی خدمات پژوهشی با تیم پژوهشگر حرفه ای، متخصص و با سابقه و پشتیبانی تلفنی و کتبی که خدمات خود را در قالب پنل کاربری و سیستم کاملا هوشمند، با رعایت اصول علمی و پژوهشی و اولویت کیفیت و زمان ارائه می دهد.

 1. تایپ
 2. ترجمه
 3. پروپوزال
 4. مقاله
 5. بررسی سرقت ادبی
 6. پارافریز
 7. ویرایش نیتیو
 8. آنالیز و تحلیل آماری
 9. انتخاب مجله
 10. سابمیت و پیگیری

شما می تونید با لمس تصویر زیر سوالات پژوهشی خود را پرسیده و از کارشناسان پژوهشی مدیتورها مشاوره ی رایگان دریافت کنید.

مشاوره پژوهشی رایگان

‫5 دیدگاه ها

 1. من این متن رو دوبار خوندم واقعا لذت بردم خیلی قشنگ توضیح دادید. مرسی

  1. فرشید جان لطف دارید
   اگه حس میکنید بخشی مشکل داره یا میتونه بهتر بشه اعلام کنید ویرایش کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا