5 اصل کلی که در نگارش پایان نامه باید بخاطر داشته باشیم!

در میان همه چیزهایی که می خواهید در زمان تحصیل خود یاد بگیرید، یک مهارت واقعاً مهم وجود دارد که کمتر کسی به آن علاقه دارد: پایان نامه نویسی!

با آن که از شما انتظار نمی رود که یک رمان نویس شوید، اما پیشرفت در مهارت استدلال کردن برای شما مهم است. بیشتر دانشجویان این تصور را دارند که مقالات آکادمیک در آینده حرفه ای و شغلی آن ها بی تاثیر است. اما بررسی ها نشان داده که مهارت های نوشتن نه تنها برای تکمیل پایان نامه و پروژه، بلکه برای پیشرفت شغلی پس از فارغ التحصیلی نیز ارزشمند است.

به محض خارج شدن از دانشگاه، باید مهارت خود را در نوشتن نشان دهید. آیا می دانید چه کسی بهترین شانس را برای پیشرفت شغلی کسب می کند؟ افرادی که گزارش های عالی، مقالات تحقیقاتی، ارزیابی ها و انواع دیگر پروژه های مربوط به یک موقعیت خاص را می نویسند. هر حرفه ای که انتخاب کنید، مهارت های نوشتن باعث می شود در آن کار موفق تر باشید.

در این مقاله، می خواهیم روی نوشتن پایان نامه متمرکز شویم. چه مواردی در نوشتن پایان نامه مهم است و باید در هنگام نوشتن گوشه ذهنمان داشته باشیم؟ 5 اصل اساسی وجود دارد که شما باید هنگام نوشتن پایان نامه ها آنها را رعایت کنید. وقتی این موارد را در نظر داشته باشید، کل مراحل نوشتن و تحقیق بسیار ساده تر خواهد بود.

چاپ مقاله

1. متن پایان نامه باید ساده باشد!

بسیاری از دانشجویان به دلیل پیچیده بودن محتواهای آکادمیک، متونی سنگین و دشوار برای پایان نامه خود می نویسند. بله، محتوای دانشگاهی بسیار پیچیده است زیرا یک پایان نامه شامل لایه ها و استدلال های بسیار زیادی است. با این حال، این پیچیدگی نباید شما را در جهت اشتباه سوق دهد. بسیاری از دانشجویان فقط به دلیل ایجاد مطالب فصیح تر از کلمات طولانی و غیرمعمول استفاده می کنند. این یک استراتژی اشتباه است. ساختار پایان نامه و مفهومی که در آن توضیح داده شده، ممکن است پیچیده باشد، اما خود زبان باید تا حد امکان روشن و ساده باشد.

سعی کنید از افعال، صفت ها و کلمات بسیار ساده استفاده کنید. اگر کلمات ساده ای هستند که استدلال های شما را منتقل می کنند، از آنها استفاده کنید. مثلا بجای کنسر برست بنویسید سرطان پستان. همچنین از ابزارهای ویراستار متن استفاده کنید. سعی کنید از شر عبارات طولانی، تکرارها و سایر ساختارهایی که متن را غیرقابل خواندن می کنند، خلاص شوید.

2. نمونه های خاص در پایان نامه خود بیاورید!

به عنوان مثال، فرض کنیم که شما سعی می کنید ثابت کنید که یک روش درمانی خاص (مانند استفاده از بیوفیدبک) بر توانبخشی اعصاب آسیب دیده تأثیر می گذارد. چگونه می خواهید این را اثبات کنید؟ شما به آمار و نمونه های خاصی از موقعیت های واقعی و آزمایشات معتبر نیاز دارید، که استدلال های شما را قابل اعتماد می کنند.

یک پایان نامه ممکن است حاوی مفاهیم نظری انتزاعی باشد، با این حال، شما باید آن مفاهیم را از طریق مثال های مشخص روشن کنید تا خواننده درک بهتری از موضوع داشته باشد.

نگارش مقدمه، مقاله نویسی، اینتروداکشن، بیان مساله

3. متن پایان نامه باید همراه با درک نظرات مخالف باشد!

قطعا شما نظرات خود را دارید و می خواهید در پشت آنها محکم بایستید. شما بر دیدگاه خود تأکید خواهید کرد و سعی می کنید پایان نامه را با استدلال های قوی اثبات کنید، اما این بدان معنی نیست که شما به سادگی می توانید دیدگاه مقابل را (در صورت وجود) نادیده بگیرید. وقتی روی کاغذ در حال نوشتن نظرات خود هستید، باید ثابت کنید که همه ابعاد مسئله و نظرات مختلف را مطالعه کرده اید و حتی توانسته اید استدلال های مخالف را درک کنید.

به عنوان مثال، اگر شما در حال نوشتن پایان نامه ای در مورد مزایای ماری جوانا برای سلامتی هستید و واقعاً می خواهید ارزش آن را برای بیماران مبتلا به بیماری های مختلف اثبات کنید، باید به هشدارها و عوارض جانبی آن نیز توجه کنید. از مطالعاتی که نتایج هشدار را نشان می دهند، غافل نشوید. فقط مطمئن شوید که به خوبی توضیح داده اید که چرا استدلال های شما دیدگاه مقابل را مغلوب می کنند.

4. متن پایان نامه باید دقیق باشد!

هنگامی که شما پایان نامه می نویسید، باید اطلاعاتی که استفاده می کنید، بسیار دقیق باشند. پس از مرحله تحقیق، انبوهی از منابع خواهید داشت که می توانند استدلال های شما را اثبات کنند. استفاده از آنها به روشی صحیح بسیار مهم است. به عنوان مثال، شما فقط نمی توانید بگویید بسیاری از بیماران سرطانی در معالجه با فلان دارو درمان شده اند.” شما باید اطلاعات دقیقی ارائه دهید: چند بیمار؟ چه مطالعاتی چنین اثباتی را ارائه می دهند؟ شما در مقدمه و کلیات پایان نامه از چنین اطلاعاتی استفاده خواهید کرد و باید به آن ها ارجاع دهید. Google ممکن است شما را در استفاده از منابع غیرقابل اطمینان فریب دهد، بنابراین شما باید مطمئن باشید که قبل از مراجعه به هر منبع آنلاین، داده های خود را از وب سایت های معتبر دریافت می کنید.

پروپوزال

5. یکنواختی و جریان منطقی در پایان نامه حفظ شود!

یکنواختی به دو جنبه مختلف پایان نامه اشاره دارد: یکنواختی سبک نوشتاری شما و جریان منطقی استدلال های شما. به عنوان مثال، شما نمی توانید از هر دو عبارت سرطان پستان و کنسر برست در متن خود استفاده کنید. شما باید به یک شکل از نوشتن متعهد شوید.

علاوه بر این، سبک شما باید در تمام طول پایان نامه یکدست باشد: اگر چکیده را با جملات پیچیده آغاز می کنید، عاقلانه تر است که چنین سبکی را در کل متن حفظ کنید.

یک پایان نامه با یک جریان منطقی بی عیب و نقص، خواننده را از سردرگمی نجات می دهد. هنگامی که اولین پیش نویس کار خود را تمام کرده اید، لازم است آن را بخوانید و در بخش های مختلف آن تجدید نظر کنید تا مطمئن شوید هیچ شکاف اطلاعاتی در آن وجود ندارد. آن را از موقعیت شخصی بخوانید که چیزی در مورد موضوع خاص شما نمی فهمد. سپس مطمئن شوید که همه استدلال ها مطابق با روند کلی پایان نامه هستند. پاراگراف های غیر ضروری را حذف کنید اما به خاطر داشته باشید هر قطعه از متن باید به هدف اصلی که می خواهید به آن برسید، مرتبط باشد.

تا اینجا بهطور خلاصه به اصول اصلی و مهم شیوه نگارش پایان نامه اشاره شد. اگر در نگارش پایان نامه خود زمان کافی ندارید یا نیاز به کمک دارید کافی است در مجموعه علمی پژوهشی مدیتورها ثبت نام کنید و در قسمت نگارش پایان نامه و پروپوزال، سفارش خود را درخواست دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا