چگونه بهترین عنوان برای مقاله خود انتخاب کنیم؟

عنوان­ یک مقاله تنها از چند واژه تشکیل شده است اما در متقاعد کردن افراد و پژوهشگران برای اینکه مقاله­ ی شما را مطالعه کنند اهمیت فوق­ العاده زیادی برخوردار است. امروزه با توجه به اینکه جستجو با استفاده از پایگاه داده ه­ا انجام می شود، کلیدواژه­ های موجود در عنوان باعث می­ شوند که مقاله­ ی شما بلافاصله برای فعالان حوزه­ ی کاری شما قابل دسترسی باشند. بدین ­منظور، عنوان مقاله­ ی شما بایستی دقیق، مشخص، مفید و آموزنده باشد و نبایستی حاوی اختصارات و یا بی­ معنی باشد.

در این مقاله شما خواهید آموخت که:

(1) بهترین عنوان برای مقاله شما که نظر خواننده ها را جلب می کند چه مشخصاتی دارد؟

(2) چه ترفند هایی برای بهبود کیفیت عنوان وجود دارد؟

در پایان نمونه هایی از عناوین مقالات جالب توجه چاپ­ شده در مجلات که خواننده های زیادی داشتند آورده خواهد شد.

مشخصات عنوان مقاله

عناوین کوتاه معمولاً بهترین عناوین هستند و در نتیجه، بعضی مجله ها برای طول عناوین نیز محدودیت­ هایی را در نظر می­ گیرند. برای مثال، برخی مجلات از شما می­خواهند عناوین از دو خط چاپی یا تعداد مشخصی از کاراکترها (شامل فاصله­ ها) تجاوز نکنند. برخی اوقات، مجلات الزامات مشخصی برای عناوین دارند. برای مثال، مجله ی Archives Diseases in Childhood از شما می­ خواهد عنوان حاوی واژه­ های «کودک»، «کودکان» یا «کودکی» نباشد زیرا این واژه­ ها به صورت ضمنی در عنوان مجله وجود دارند. همچنین از شما می­خواهند طرح مطالعه (مانند آزمایش دارای کنترل تصادفی، بازبینی، مطالعه­ ی مشاهده ­ای و غیره) را نیز به صورت مقتضی ارائه کنید.

در دنیای مقالات علمی، دو مقاله­ ی زیر که به ژنوم انسان مربوط می­ شوند تقریباً به صورت همزمان منتشر شدند:

دنباله ­ی ژنوم انسان (با 16111 سایتیشن تا الان!) [The sequence of the human genome]

دنباله­ گذاری اولیه و آنالیز ژنوم انسان ( با 130 سایتیشن تا الان!) [Initial sequencing and analysis of the human genome]

اگرچه هر دو عنوان مختصر هستند اما عنوان نخست کوتاه­تر و بنابراین، جذاب­تر است و خوانندگان بیشتری را جذب کرده است.

عناوین جذاب همیشه مختصر هستند و به نکته­ ی اصلی اشاره می­ کنند. با این حال، بررسی برخی مجلات پزشکی نشان می­ دهد که بسیاری از عناوین طولانی و خسته­ کننده هستند و این حس را به خواننده منتقل می­ کنند که این مقاله هم صرفاً مقاله­ ی دیگری است که خواندن آن خسته کننده خواهد بود. پس گام اول در نگارش عنوان مقاله خود را فراموش نکنید: مختصر و مفید بنویسید!

این هشدار را جدی بگیرید که در نگارش عنوان مقاله باید همواره در انتخاب واژه ­های عنوان خود دقیق و مشخص عمل کنید و از این بابت مطمئن شوید که عنوان خود را به فراتر از موضوع مقاله خود بسط نمی ­دهید. برای مثال، از یک بررسی با عنوان «سلامت تنفسی استرالیایی­ ها» انتظار می­ رود حوزه­ ی گسترده­ ای از اطلاعات مربوط به بسیاری از موضوعات مربوط به سلامت تنفسی شامل اطلاعات مربوط به عفونت ­ها، حساسیت­ ها، پیامدهای سیگار کشیدن، آسم و بیماری مزمن ریه در کودکان و بزرگسالان را در برداشته باشد. از طرف دیگر، عنوانی مانند «آسم و حساسیت در کودکان استرالیایی» مشخص ­تر است و می­تواند به صورت دقیق­ تری حوزه­ ی بررسی را توصیف کند.

بهتر کردن عنوان مقاله

ترفندهای ساده ­ای برای بهبود عنوان­ ها وجود دارد. وقتی که نگارش مقاله را آغاز می­کنید. معمولاً مشاهده می­شود عناوینی که با «On» شروع می­ شوند؛ بهتر، جذاب­تر و ماندگارتر هستند. این گرایش توسط هاروی با نگارش عنوان  «On the circulation of the blood» و داروین با «On the origin of the species» شروع شد. در حال حاضر، بسیاری از پژوهشگران آرزوی آن را دارند که در لیست مقالات منتشرشده­ ی خود حداقل یک مقاله با عنوان «On» داشته باشند. «Toward» نیز واژه­ ی خوبی برای شروع عنوان است. برای مثال به عنوان زیر توجه کنید:

Toward a definition of asthma for epidemiology

این عنوان نشان می ­دهد که تفکر مربوط به چگونگی تعریف آسم به پیش برده ­شده است. عنوانی مانند «رابطه­ ی بین نشانه ­های آسم و واکنش افراطی مجرای تنفس: نتایج یک مطالعه­ ی جمعیتی بر روی کودکان»؛ برای توصیف این مقاله هرگز به اندازه عنوان قبلی مفهوم مقاله به روشنی بیان نشده است.

در نگارش عنوان مقاله خود به این فکر کنید که چگونه می توانید مقاله خود را با «On» و «Toward» شروع کنید. سعی کنید چند مقاله با این عناوین در رزومه خود داشته باشید.

عوامل دیگری هم می­توانند بر چگونگی نگارش عنوان اثر بگذارند. خوب، بد، زشت (The Good, the Bad, and the Ugly) یکی از مشهورترین فیلم‌های وسترن اسپاگتی است که توسط سرجو لئونه در سال ۱۹۶۶ در ایتالیا ساخته شد. این فیلم در حال حاضر در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما در وب‌گاه IMDB با امتیاز ۸٫۹ از ۱۰، رتبهٔ نهم را به خود اختصاص داده‌ است. شاید بپرسید چه ربطی داشت! جالب است بدانید که هم اکنون که من این مطلب را با شما به اشتراک می گذارم در پایگاه پابمد این عنوان در تیتر بیش از 500 مقاله وجود دارد!

فیلم خوب بد زشت

یک عنوان توصیفی طولانی مانند «مدارکی برای افزایش شیوع آسم در بزرگسالان استرالیای غربی: نتایج مطالعات قیاسی در 1981 و 1992» هرگز خوانندگان زیادی را جذب نخواهد کرد. برخی از نمونه ­های عناوین به ­یادماندنی در زیر آورده شده است. همانطور که می بینید تمام آنها کوتاه و مختصر هستند اما در عین حال عنصر  هوشمندی را به طور کامل در بر گرفته ­اند. اشاره به این نکته نیز حائز اهمیت است که اغلب آنها یک زیرعنوان (subtitle) کیفی دارند که باعث افزایش بار معنایی موضوع اصلی می­ شود.

 

1- Cunningham JD. Egotism in prestige ratings of Sydney suburbs: where I live is better than you think.

1- اگوتیسم در رتبه­ بندی پرستیژ حومه­ های سیدنی: جایی که من زندگی می­کنم بهتر از آن چیزی است که فکر می­­کنید.

2- Twist and shout! Pediatric ovarian torsion clinical update and case discussion

2- پیچ و تاب و و فریاد! به روز رسانی بالینی پیچ خوردگی تخمدان کودکان و بحث در مورد

3- Beds, bedrooms, bedding, and bugs: anything new between the sheets?

3- تخت­خواب­ ها: اتاق خواب، آماده­ سازی رختخواب و حشرات: آیا مورد جدیدی در میان مقالات وجود دارد؟

4- Did MONICA really say that?!

4- آیا مانیکا واقعا آن را گفت؟

5-Mental distress and risk of hip fracture. Do broken hearts lead to broken bones?

5- روان­پریشی و ریسک شکستگی مفصل ران. آیا شکست عشقی منجر به شکستن استخوان­ها می­شود؟

 

پیشنهاد مدیتورها:

هنگام جستجو در وب یا بررسی منابع، بسیاری از پژوهشگران مقالاتی را می­خوانند که عناوین ­شان آنها را جذب کرده باشد. زمانی که شما می خواهید عنوان مقاله خود را در یادداشت­ ها، بررسی­ ها، چکیده­ ها و پوسترها طراحی کنید در نگارش آن به 4 نکته ی طلایی زیر توجه کافی داشته باشید:

موضوع اصلی مقاله­ ی شما را مشخص کند.

با موضوع مقاله­ ی شما شروع شود.

دقیق، صریح، مشخص و کامل باشد.

حاوی اختصارات نباشد.

برای آشنایی بیشتر با مطالب علمی و پژوهشی روز دنیا در حیطه علوم پزشکی با موسسه پژوهشی مدیتورها در اینستاگرام همراه باشید.

instagram.com/meditorha

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا