چگونه ژورنال مناسب برای مقاله خود پیدا کنم؟

محققان بعد از اجرای پژوهش اقدام به نوشتن مقاله می کنند. طبیعی است که برای ارائه برونداد علمی پژوهش خود در جستجوی مجله مناسبی باشند تا مقاله خود را در آن به چاپ برسانند. درواقع همان اندازه که نگارش یک مقاله علمی می تواند دشوار باشد، انتخاب مجله مناسب برای چاپ آن نیز سخت است.

در این مقاله شما می آموزید که:

سرچ برای پیدا کردن مجله

هدف و حیطه کاری مجله

پژوهشگر قبل از انتخاب مجله بایستی ببیند که نتایج تحقیقات او تا چه اندازه مهم و با ارزش است و چه مخاطبانی را به خود جلب می کند. اگر به موضوع و نتایج کار خود آگاه باشد به راحتی خواهد توانست مجله مناسبی برای مقاله خود پیدا کند. هر مجله ای در حیطه مشخصی اقدام به چاپ مقاله می نماید و باید با حیطه مورد پژوهش مقاله هماهنگ باشد چون در غیر اینصورت آن مقاله از سوی سردبیر رد خواهد شد. اولین موردی که در خصوص یک مجله باید مورد توجه قرار گیرد، زمینه فعالیت مجله می باشد که برای دستیابی به این اطلاعات می توان در وب سایت مجله در قسمتدرباره مایا ” About Us” مجله نوشته شده است مشاهده کرد یا با مطالعه و بررسی سایر مقالاتی که در مجله چاپ شده است متوجه شویم که مقالات این مجله اغلب شامل چه موضوعاتی بوده اند.

محدودیت های مجله

محدودیت های مجله از موارد مهمی است که باید آنرا مدنظر داشت به این معنی که برخی از مجلات هستند که شیوه خاصی برای چاپ مقاله دارند، مثلا بعضی از مجله ها فقط کارهای تحقیقاتی کلینیکی را چاپ می کنند و مقاله های علوم پایه (Basic Sciences) یا گزارشات موردی (Case Report) را چاپ نکند، در این صورت اگر شما بهترین اطلاعات را نیز در مقاله خود انجام داده باشید باز از طرف این مجله رد خواهد شد.

محدودیت می تواند مربوط به تعداد کلمات نیز باشد. مثلا اگر مقاله شما ۷۰۰۰ کلمه باشد و مجله فقط مقالات ۴۰۰۰ کلمه ای چاپ کند باز هم از طرف این مجله رد خواهد شد.

ارسال مقاله برای مجله ای که این نوع مقاله شما را چاپ نمی کند فقط زمان شما را هدر می دهد و در نهایت مقاله شما رد خواهد شد بنابراین بهتر است بخش مربوط به اطلاعات برای نویسندگان یا Information for Authors را چک کنید تا ببینید ژورنال مد نظر شما چه محدودیت هایی دارد.

ژورنال پزشکی

فرآیند پذیرش و چاپ مجله

فرآیند پذیرش و چاپ مجله بر اساس قدرت و کیفیت مقاله متفاوت است. دفعات انتشار مجله در سال در فرایند چاپ مقاله تاثیر گذار است که با نگاهی به بخش های مختلف سایت مجله میتوان به این اطلاعات دست یافت. اگر مجله ای 4 بار در سال منتشر شود با مجله ای که هر ماه انتشار می یابد، از لحاظ روند چاپ مقاله متفاوت خواهد بود و مسلما مجله ای که هر ماه منتشر می شود ، تعداد مقالات بیشتری را در سال پذیرش و چاپ می کند و این امر شانس چاپ مقاله شما را افزایش می دهد.

دستورالعمل نگارش مقاله در مجله

معمولا یک مقاله دارای یک ساختار و چارچوب تعریف شده ای است که در اکثر مجلات هم بر همان اساس می باشد و تنها تفاوت هایی جزئی در برخی از مجلات در بخش دستورالعمل نگارش مقاله می تواند اعمال شود ولی به هرحال باید توجه داشت که مجلات مختلف دارای سبک ها و قوانین مختلفی برای چاپ مقالات خود هستند. مثلا ممکن است در برخی مجلات خواسته شود که بخش نتایج و بحث مقاله جداگانه نوشته شود اما در مجله دیگر این دو بخش ادغام شود. تمامی موارد نگارشی در بخش دستورالعمل نگارش مقاله در سایت مجلات مختلف توضیح داده شده است.

اگر مقاله شما با فرمت مجله موردنظرتان تطبیق نداشته باشد، در اینصورت مقاله شما بعلت عدم رعایت ساختار نگارشی مقاله بر اساس فرمت مجله و نه به علت ایرادات محتوایی رد خواهد شد یا درخواست ریسابمیت (Resubmit) داده می شود.

دستورالعمل ژورنال

اما سوالی که برای بسیاری از محققان و دانشجویان پیش می آید این است که از کجا و چگونه یک مجله مناسب و خوب و معتبر پیدا کنیم؟

وب سایت های متعددی وجود دارند که بهترین مرجع برای یافتن مجله مناسب و متناسب با عنوان و چکیده مقاله پژوهشگر است و مدت زمان انتظار برای داوری و چاپ و حتی درصد احتمال پذیرش مقاله را هم می توان دقیقا مشاهده نمود. اما نکته مهم معتبر بودن مجلاتی است که در مراجع معرفی می شوند. ازینرو منابعی که در زیر معرفی می شوند منابع معتبرترین بانک های اطلاعاتی دنیاست.

معتبر ترین ژونال های جهان

وب سایت FindMyJournal

این وب سایت به ساده ترین شکل و با استفاده از الگوریتم خاصی بهترین مجلات ممکنه برای مقاله را بدست می‌آورد.

https:/indmyjournal.com/researchers

وبسایت DOAJ

این وبسایت بهترین مرجع برای یافتن مجلات دسترسی آزاد (Open Access) باشد. این مرجع ۹۰۰۰ مجله open access را در خود جای داده است و تقریباً مجلات تمامی علوم را پوشش می‌دهد.

https://doaj.org

وبسایت Scopus

این پایگاه یکی از بزرگترین مراجع چکیده مقالات علمی، کتابها و مقالات کنفرانس چاپ شده است. در این پایگاه شما می‌توانید با جستجوی عنوان خود چکیده مقالاتی را مشاهده کنید که هماهنگ با موضوع شما هستند و با بررسی اینکه آن چکیده در کدام مجله چاپ شده است می‌توانید شما نیز آن مجله را جزو مجلات انتخاب شده خود قرار دهید.

https://www.scopus.com

در وبسایت سایماگو نیز شما می توانید لیست تمام ژورنال هایی که اسکوپوس هستند را با توجه به رده (journalrank)، سال شروع انتشار و شاخص های مهم دیگر مشاهده کنید.

https://www.scimagojr.com/journalrank.php

پس از اینکه چند ژورنال که ممکن است به موضوع شما بخورد را پیدا کردید، کلمات کلیدی یا عنوان مقاله خود را در آن ها جستجو کنید تا ببینید پیش از شما کسی چنین موضوعی ارائه کرده است؟ و برای این کار 3 تا 5 مقاله ای که طی ۵ سال گذشته در این ارتباط در این مجله چاپ شده است را پیدا کرده و بررسی کنید آیا این مقالات از نظر کیفی از مقاله شما برتر هستند؟ اگر موضوع شما تکراری باشد یا کیفیت مقالات ارائه شده قبلی بالاتر از مقاله شما باشد، به احتمال قوی مقاله شما در مجله موردنظر رد خواهد شد.

یادتان باشد که حتما بعد از ارسال مقاله به مجله پیگیر مقاله خود باشید!

پیشنهاد وبسایت علمی پژوهشی مدیتورها: 

با توجه به حجم بسیار زیاد مقالات علمی که روز به روز پژوهشگران می نویسند نیاز به انتشار در ژورنال های معتبر هم روز به روز افزایش یافته است. این مجموعه با سابقه ی چند ساله مشاوره پژوهشی به اساتید، پژوهشگران، سخنران ها و تمام دانشجویانی که نیاز به پیدا کردن ژورنال مناسب برای انتشار مقاله خود داشته اند آماده پیگیری سفارشات شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا