چگونه ژورنال مناسب برای مقاله خود پیدا کنم؟

محققان بعد از اجرای پژوهش اقدام به نوشتن مقاله می کنند. طبیعی است که برای ارائه برونداد علمی پژوهش خود در جستجوی مجله مناسبی باشند تا مقاله خود را در آن به چاپ برسانند. درواقع همان اندازه که نگارش یک مقاله علمی می تواند دشوار باشد، انتخاب مجله مناسب برای چاپ آن نیز سخت است.

در مطلب زیر به این سوالات پاسخ داده خواهد شد: (1) برای انتخاب یک مجله مناسب به منظور چاپ قطعی مقاله چه معیارهای خاصی وجود دارد؟ (2) از کجا و چگونه یک مجله مناسب و خوب و معتبر پیدا کنیم؟ (3) بهترین وبسایت ها برای پیدا کردن مجله مناسب برای مقاله شما چیست؟

هدف و حیطه کاری مجله (Aim & Scope)

پژوهشگر قبل از انتخاب مجله بایستی ببیند که نتایج تحقیقات او تا چه اندازه مهم و با ارزش است و چه مخاطبانی را به خود جلب می کند. اگر به موضوع و نتایج کار خود آگاه باشد به راحتی خواهد توانست مجله مناسبی برای مقاله خود پیدا کند. هر مجله ای در حیطه مشخصی اقدام به چاپ مقاله می نماید و باید با حیطه مورد پژوهش مقاله هماهنگ باشد چون در غیر اینصورت آن مقاله از سوی سردبیر رد خواهد شد. اولین موردی که در خصوص یک مجله باید مورد توجه قرار گیرد، زمینه فعالیت مجله می باشد که برای دستیابی به این اطلاعات می توان در وب سایت مجله در قسمتدرباره مایا ” About Us” یا در قسمت Aim and Scope مجله نوشته شده است مشاهده کرد یا با مطالعه و بررسی سایر مقالاتی که در مجله چاپ شده است متوجه شویم که مقالات این مجله اغلب شامل چه موضوعاتی بوده اند.

محدودیت های مجله

محدودیت های مجله از موارد مهمی است که باید آنرا مدنظر داشت به این معنی که برخی از مجلات هستند که شیوه خاصی برای چاپ مقاله دارند، مثلا بعضی از مجله ها فقط کارهای تحقیقاتی کلینیکی را چاپ می کنند و مقاله های علوم پایه (Basic Sciences) یا گزارش موردی (Case Report) را چاپ نکند، در این صورت اگر شما بهترین اطلاعات را نیز در مقاله خود انجام داده باشید باز از طرف این مجله رد خواهد شد.

محدودیت می تواند مربوط به تعداد کلمات نیز باشد. مثلا اگر مقاله شما ۷۰۰۰ کلمه باشد و مجله فقط مقالات ۴۰۰۰ کلمه ای چاپ کند باز هم از طرف این مجله رد خواهد شد.

ارسال مقاله برای مجله ای که این نوع مقاله شما را چاپ نمی کند فقط زمان شما را هدر می دهد و در نهایت مقاله شما رد خواهد شد بنابراین بهتر است بخش مربوط به اطلاعات برای نویسندگان یا Information for Authors را چک کنید تا ببینید ژورنال مد نظر شما چه محدودیت هایی دارد.

فرآیند پذیرش و چاپ مجله

فرآیند پذیرش و چاپ مجله بر اساس قدرت و کیفیت مقاله متفاوت است. دفعات انتشار مجله در سال در فرایند چاپ مقاله تاثیر گذار است که با نگاهی به بخش های مختلف سایت مجله میتوان به این اطلاعات دست یافت. اگر مجله ای 4 بار در سال منتشر شود با مجله ای که هر ماه انتشار می یابد، از لحاظ روند چاپ مقاله متفاوت خواهد بود و مسلما مجله ای که هر ماه منتشر می شود ، تعداد مقالات بیشتری را در سال پذیرش و چاپ می کند و این امر شانس چاپ مقاله شما را افزایش می دهد.

دستورالعمل نگارش مقاله در مجله (َInstructions for Authors)

معمولا یک مقاله دارای یک ساختار و چارچوب تعریف شده ای است که در اکثر مجلات هم بر همان اساس می باشد و تنها تفاوت هایی جزئی در برخی از مجلات در بخش دستورالعمل نگارش مقاله می تواند اعمال شود ولی به هرحال باید توجه داشت که مجلات مختلف دارای سبک ها و قوانین مختلفی برای چاپ مقالات خود هستند. مثلا ممکن است در برخی مجلات خواسته شود که بخش نتایج و بحث مقاله جداگانه نوشته شود اما در مجله دیگر این دو بخش ادغام شود. تمامی موارد نگارشی در بخش دستورالعمل نگارش مقاله در سایت مجلات مختلف توضیح داده شده است.

اگر مقاله شما با فرمت مجله موردنظرتان تطبیق نداشته باشد، در اینصورت مقاله شما بعلت عدم رعایت ساختار نگارشی مقاله بر اساس فرمت مجله و نه به علت ایرادات محتوایی رد خواهد شد یا درخواست ری سابمیت (Resubmit) داده می شود. یکی از خدماتی که در موسسه پژوهشی مدیتورها ارائه شده است، تنطیم مقاله براساس گاید لاین مجله است. شما می توانید با ثبت سفارش و آپلود مقاله و آدرس وبسایت مجله هدف خود؛ در کوتاه ترین زمان، تنظیم مقاله خود را به یک پژوهشگر حرفه ای بسپارید.

دستورالعمل ژورنال

اما سوالی که برای بسیاری از محققان و دانشجویان پیش می آید این است که از کجا و چگونه یک مجله مناسب و خوب و معتبر پیدا کنیم؟

پیدا کردن مجله مناسب برای مقاله

وب سایت های متعددی وجود دارند که بهترین مرجع برای یافتن مجله مناسب و متناسب با عنوان و چکیده مقاله پژوهشگر است و مدت زمان انتظار برای داوری و چاپ و حتی درصد احتمال پذیرش مقاله را هم می توان دقیقا مشاهده نمود. اما نکته مهم معتبر بودن مجلاتی است که در مراجع معرفی می شوند. ازینرو منابعی که در زیر معرفی می شوند منابع معتبرترین بانک های اطلاعاتی دنیاست.

وب سایت FindMyJournal

این وب سایت به ساده ترین شکل و با استفاده از الگوریتم خاصی بهترین مجلات ممکنه برای مقاله را بدست می‌آورد.

https:/indmyjournal.com/researchers

وبسایت DOAJ

این وبسایت بهترین مرجع برای یافتن مجلات دسترسی آزاد (Open Access) باشد. این مرجع ۹۰۰۰ مجله open access را در خود جای داده است و تقریباً مجلات تمامی علوم را پوشش می‌دهد.

https://doaj.org

وبسایت Scopus

این پایگاه یکی از بزرگترین مراجع چکیده مقالات علمی، کتابها و مقالات کنفرانس چاپ شده است. در این پایگاه شما می‌توانید با جستجوی عنوان خود چکیده مقالاتی را مشاهده کنید که هماهنگ با موضوع شما هستند و با بررسی اینکه آن چکیده در کدام مجله چاپ شده است می‌توانید شما نیز آن مجله را جزو مجلات انتخاب شده خود قرار دهید.

https://www.scopus.com

در وبسایت سایماگو نیز شما می توانید لیست تمام ژورنال هایی که اسکوپوس هستند را با توجه به رده (journalrank)، سال شروع انتشار و شاخص های مهم دیگر مشاهده کنید.

https://www.scimagojr.com/journalrank.php

پس از اینکه چند ژورنال که ممکن است به موضوع شما بخورد را پیدا کردید، کلمات کلیدی یا عنوان مقاله خود را در آن ها جستجو کنید تا ببینید پیش از شما کسی چنین موضوعی ارائه کرده است؟ و برای این کار 3 تا 5 مقاله ای که طی ۵ سال گذشته در این ارتباط در این مجله چاپ شده است را پیدا کرده و بررسی کنید آیا این مقالات از نظر کیفی از مقاله شما برتر هستند؟ اگر موضوع شما تکراری باشد یا کیفیت مقالات ارائه شده قبلی بالاتر از مقاله شما باشد، به احتمال قوی مقاله شما در مجله موردنظر رد خواهد شد.

جستجوگرهای مجله

یکسری از جستجوگرها (Journal Finder) تحت مدیریت انتشاراتی های شناخته شده الزویر و اشپرینگر و Wiley وجود دارد که لینک آن ها را در زیر لیست کرده ایم. این وبسایت ها در پیدا کردن مجله به شما کمک زیادی می کنند. بعلاوه سیستم بررسی مجله ها از نظر اینکه آیا پولی هستند یا رایگان؟ اپن اکسس هستند یا خیر؟ بررسی وضعیت Q؟ و بسیاری موارد ذیگر به نویسنده ها این فرصت را می دهند که انتخاب دقیق تری داشته باشند.

علاوه بر این وبسایت ها، وبسایت Jane که به مخفف شده Journal Author Name Estimator هست نیز می تواند به شما کمک کند تا ژورنال مورد نظر خود را پیدا کنید. توضیحات آن را بخوانید:

آیا اخیراً مقاله ای نوشته اید ، اما مطمئن نیستید که باید آن را به کدام مجله ارسال کنید؟ یا شاید شما می خواهید مقالات مرتبط را برای استناد در مقاله خود پیدا کنید؟ یا ادیتور هستید و باید برای مقاله خاصی داور پیدا کنید؟ JANE میتونه کمک کنه!

فقط عنوان و/یا چکیده مقاله را در کادر وارد کرده و روی “Find journals” ، “‘Find authors” یا “Find Articles” کلیک کنید. سپس JANE سرچ شما را با میلیون ها فایل در PubMed مقایسه می کند تا بهترین مجلات ، نویسندگان یا مقاله ها را پیدا کند.

امکان جستجوی بصورت کلمات کلیدی
به جای استفاده از عنوان یا چکیده در هرکدام از وبسایت های پیشنهادشده بالا، می توانید با استفاده از جستجوی کلمات کلیدی این کار را انجام دهید.

 

یادتان باشد که حتما بعد از ارسال مقاله به مجله پیگیر مقاله خود باشید!

موسسه پژوهشی مدیتورها، در سابمیت ، پیگیری ، ادیت مقاله تا گرفتن اکسپت از مجله معتبر همراه با شماست. برای ثبت سفارش خود کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا